ARDS (zespół ostrej niewydolności oddechowej): objawy i leczenie

Zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) jest szybko rozwijającym się, zagrażającą życiu chorobą, w której płuca jest rannych do punktu, gdzie nie może prawidłowo wykonywać swoje zadania z ruchu powietrza iz krwi.

Lekarze najpierw rozpoznał zespół w 1967 roku, kiedy natknąłem się 12 ludzi, którzy rozwinęli nagłe problemy z oddychaniem i szybką niewydolność płuc. Każdy z nich miał podobne Przelotne plamy na klatce piersiowej promieni rentgenowskich.

Początkowo stan nazwano zespół niewydolności oddechowej dorosłych, więc ludzie nie mylić z podobnego rodzaju cierpienia płuc widoczne u niemowląt. Ale ponieważ ARDS może również wystąpić u dzieci w wieku 1 i starszych, lekarze teraz o nim jako zespół ostrej niewydolności oddechowej. Ostra oznacza nagły lub nową.

ARDS może być ostra niewydolność oddechowa, niekardiochirurgicznej obrzęk płuc i zwiększenie przepuszczalności obrzęk płuc. W przeszłości był nazywany również sztywny płuc, płuc i mokrej szok płuco.

Według Narodowego Instytutu Serca Lung and Blood, około 190.000 ludzi w Stanach Zjednoczonych każdego roku rozwija ARDS.

Take ‘s choroba płuc

ARDS może wystąpić, gdy poważny uraz lub skrajne stany zapalne gdzieś uszkodzeń ciała małych naczyń krwionośnych, w tym w płucach. W rezultacie, płuca są w stanie wypełnienia powietrzem i nie może poruszać się wystarczającą ilość tlenu do krwi.

Uszkodzenia płuc może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

Warunki, które mogą bezpośrednio uszkodzić płuca i ewentualnie prowadzić do ARDS m.in.

Warunki, które mogą pośrednio uszkodzić płuca i ewentualnie prowadzić do ARDS m.in.

Warunki, które najczęściej wiążą się z ARDS obejmują posocznicy, urazach oraz infekcje płuc, takie jak zapalenie płuc. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że nie każdy, kto ma te warunki rozwija ARDS. Lekarze nie są pewni, dlaczego niektórzy ludzie rozwijają ARDS, a inni nie.