Biopsja: rodzaje procedur biopsji wykorzystywane do diagnozowania raka

Możesz być nerwowy o zbliżającym biopsji. Nauka o biopsji oraz jak i dlaczego są one wykonane może pomóc zmniejszyć niepokój.

Biopsja jest procedura w celu usunięcia kawałka tkanki lub próbki komórek z ciała tak, że może być analizowany w laboratorium. Jeśli występują pewne oznaki i objawy lub jeśli lekarz zidentyfikował obszar obawy, można poddać się biopsji, aby ustalić, czy masz raka lub innej choroby.

Podczas badania obrazowe, takie jak promieniowanie rentgenowskie, są pomocne w wykrywaniu mas lub obszarów nieprawidłowości, ale nie jest w stanie odróżnić komórki nowotworowe z komórek nienowotworowych. W przypadku większości nowotworów, jedynym sposobem, aby dokonać ostatecznej diagnozy jest przeprowadzenie biopsji do pobierania komórek do bliższego zbadania.

Oto spojrzenie na różnych rodzajach procedur biopsji stosowanych do postawienia diagnozy raka

Lekarz może zalecić wykonanie biopsji szpiku kostnego, jeśli nieprawidłowość zostanie wykryta we krwi lub gdy lekarz podejrzewa nowotwór pochodzi albo udał się do szpiku kości.

Szpik kostny jest gąbczasty materiał wewnątrz niektóre z większych kości, gdzie krwinki są produkowane. Analizując próbki szpiku kostnego może ujawnić, co jest przyczyną problemu krwi.

Biopsja szpiku jest powszechnie stosowany do diagnozy różnych problemów krwi – jak nie-nowotworowych i nowotworowych – w tym nowotworów krwi, takich jak białaczka, chłoniak i szpiczak mnogi. Biopsja szpiku kostnego może również wykrywać nowotwory, że rozpoczęte w innym miejscu i udał się do szpiku kości.

Podczas biopsji szpiku kostnego lekarz pobiera próbkę szpiku kostnego z tyłu kości biodrowej za pomocą długiej igły. W niektórych przypadkach lekarz może biopsji szpiku z innych kości w organizmie. Można otrzymać miejscowy środek znieczulający przed biopsji szpiku kostnego, w celu zmniejszenia dyskomfortu podczas procedury.

Podczas endoskopii, lekarz używa cienkiej, elastycznej rurki (endoskopu) ze światłem na końcu zobaczyć struktur wewnątrz ciała. specjalnych narzędzi są przesyłane przez rurę do podjęcia małą próbkę tkanki do analizy.

Jaki rodzaj biopsji endoskopowej można poddać zależy od tego, gdzie znajduje się obszar podejrzane. Rury stosowane w endoskopowej biopsji może być wprowadzony za pośrednictwem jamy ustnej, odbytnicy, dróg moczowych lub małe nacięcie w skórze. Przykłady procedur endoskopowych biopsji obejmują cystoskopii do zbierania tkanki od wewnątrz pęcherza, bronchoskopia, aby uzyskać tkankę od wewnątrz płuc i kolonoskopii do gromadzenia tkanki z wnętrza jelita grubego.

W zależności od rodzaju endoskopowej biopsji można poddać, może pojawić się uspokajające lub usypiające przed zabiegiem.

Podczas biopsji, lekarz używa specjalnej igły, aby wyodrębnić komórki z podejrzanej okolicy.

Igła biopsji jest często stosowane w nowotworach, że lekarz może czuć przez skórę, takich jak podejrzane guzki piersi i powiększeniem węzłów chłonnych. W połączeniu z procedury obrazowania, takie jak promieniowanie rentgenowskie, biopsji mogą służyć do zbierania komórek z podejrzanymi miejscu, które nie mogą być odczuwane przez skórę.

procedury biopsji m.in.

Otrzymasz środek miejscowo znieczulający, aby znieczulić obszar jest biopsji w celu zmniejszenia bólu.

Karnacja (skórne) Biopsja usuwa komórki z powierzchni ciała. Biopsja skóry najczęściej stosowane do diagnozowania chorób skóry, w tym nowotworów, takich jak czerniak. Jaki rodzaj biopsji skóry można poddać będzie zależeć od typu nowotworu, podejrzewane zakresie podejrzanych komórek. procedury biopsji skóry m.in.

Aby otrzymać miejscowe znieczulenie do numb witrynę biopsji przed zabiegiem.

Jeśli komórki te nie mogą być dostępne z innych procedur biopsji lub biopsji inne wyniki były niejednoznaczne, lekarz może zalecić wykonanie biopsji chirurgicznej.

Podczas biopsji chirurgicznej, chirurg robi nacięcie w skórze, aby uzyskać dostęp do podejrzanego obszaru komórek. Przykłady procedur chirurgicznych biopsji obejmuje operację usunięcia guzka piersi do ewentualnej diagnozy raka piersi i chirurgii usunięcie węzła chłonnego do ewentualnego rozpoznania chłoniaka.

Procedury chirurgiczne biopsji może być stosowany do usuwania części nienormalnym obszarze komórek (pooperacyjnych biopsja). Chirurgicznych lub biopsji można zastosować, aby usunąć cały obszar nieprawidłowych komórek wycięcie (biopsja).

Może pojawić się miejscowe środki znieczulające, aby znieczulić obszar biopsji. Niektóre chirurgiczne procedury biopsji wymaga znieczulenia ogólnego, aby ci przytomność w trakcie procedury. Możesz być także zobowiązany do pozostania w szpitalu na obserwacji po zabiegu.

Po lekarz pobiera próbkę tkanki, jest wysyłany do laboratorium w celu analizy. Próbka może być poddane obróbce chemicznej lub zamrożono i pocięto na bardzo cienkich. Skrawki umieszczono na szkiełkach, barwiono w celu zwiększenia kontrastu i badano pod mikroskopem.

Wyniki pomóc lekarzowi określić, czy komórki są nowotworowych. Jeśli komórki rakowe są wyniki biopsji można powiedzieć lekarzowi, gdy nowotwór pochodzi – rodzaj raka.

Biopsja pomaga również lekarz określić, jak agresywny nowotwór jest – gatunek raka jest. Gatunek jest często wyraża się jako liczbę w skali od 1 do 4 i jest określane przez komórki nowotworowe jak wygląda pod mikroskopem. Klasa 1, lub o niskim stopniu złośliwości, raki są na ogół najmniej agresywna i klasa 4 lub wysokiej jakości, raki są na ogół najbardziej agresywny. Informacje te mogą pomóc opcje leczenia przewodnikiem. Inne testy specjalne na komórkach nowotworowych może również przyczynić się do prowadzenia wyborów terapeutycznych.

W niektórych przypadkach, na przykład podczas operacji patolog analizuje próbkę komórek natychmiast i wyniki są dostępne dla chirurga w ciągu kilku minut. Jednak w większości przypadków, wartości stężenia biopsji są dostępne w ciągu kilku dni. Niektóre próbki mogą potrzebować więcej czasu na analizy. Zapytaj lekarza, jak długo oczekiwać czekać na wyniki biopsji.

wizyty u lekarza