bisfosfoniany osteoporozy

Bierzesz większość bisfosfonianów doustnie -Co dni, raz lub dwa razy w tygodniu, a nawet raz w miesiącu. Kwas zoledronowy podaje się dożylnie (IV), zwykle tylko raz w roku. Jedną z form ibandronianu jest również podany dożylnie, zwykle co 3 miesiące.

Bisfosfoniany są leki resorpcję, co oznacza, że ​​spowolnić lub zatrzymać naturalny proces, który rozpuszcza tkankę kostną, powodując utrzymana lub zwiększona gęstość kości i siłę. Może to zapobiec rozwojowi osteoporozy. W przypadku osteoporozy już rozwinęła, spowalniając szybkość rozrzedzenia kości zmniejsza ryzyko złamań.

Bisfosfoniany mogą być podejmowane przez mężczyzn lub kobiet.

Bisfosfoniany są powszechnie stosowane w celu zapobiegania i leczenia osteoporozy, osteopenii i.

Bisfosfoniany są również stosowane do leczenia innych chorób kości, takich jak choroba Pageta.

Badania pokazują, że bisfosfoniany zwiększają grubość kości i może obniżać ryzyko złamań. 1

Wszystkie leki mają skutki uboczne. Ale wiele osób nie odczuwać skutki uboczne, albo są w stanie poradzić sobie z nimi. Należy zapytać farmaceutę o skutkach ubocznych poszczególnych leków można podjąć. Skutki uboczne są również wymienione w informacji dołączonej do leku.

Oto kilka ważnych rzeczy do przemyślenia

Zadzwoń do swojego lekarza lub innych służb ratunkowych od razu, jeśli masz

Zadzwoń do lekarza, jeśli pacjent przyjmuje doustne bisfosfoniany i masz

Zadzwoń do lekarza, jeśli pacjent przyjmuje dożylnie (iv) bisfosfoniany i masz

Częste działania niepożądane tego leku to

Zobacz Drug Reference Pełny wykaz działań niepożądanych. (Lek referencyjny nie jest dostępna we wszystkich systemach).

Bisfosfoniany zwykle nie są zalecane dla osób z ciężkimi chorobami nerek. Lekarz będzie testować czynność nerek przed przepisaniem bisfosfonianów, zwłaszcza jeśli rozważa kwas zoledronowy (Reclast).

Jeśli rozważają bisfosfonian, które przyjmuje się doustnie, należy poinformować lekarza, jeśli kiedykolwiek miał poważne problemy ze zgaga lub przełyku (przewód łączący gardło z żołądkiem).

Dla uzyskania najlepszych wyników i zmniejszyć ryzyko podrażnienia przełyku, jeśli wziąć doustnie bisfosfoniany

Należy poinformować lekarza, jeśli wystąpią jakiekolwiek nowe lub rosnące problemy z połykaniem. Problemy mogą obejmować uczucie bólu podczas połykania lub uczucie jak masz guzek lub ból w gardle.

Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent zauważy ból w udzie lub pachwiny. Niektóre badania sugerują, że przy bisfosfoniany dłuższego czasu mogą się nieznacznie zwiększa ryzyko złamania kości udowej.

Zwykle korzyści z medycyny są ważniejsze niż jakiekolwiek niewielkich skutków ubocznych; Działania niepożądane mogą odejść po stosowanie leku przez pewien czas; Jeśli działania niepożądane nadal przeszkadza i zastanawiasz się, czy należy kontynuować przyjmowanie leku, należy skontaktować się z lekarzem. Może on być w stanie zmniejszyć dawkę lub zmianę leku. Nie nagle rzucić stosowania leku, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Problemy z oddychaniem; Obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła.

Poważne problemy z gojeniem kości, zwłaszcza po zabiegu stomatologicznym stwierdzono u niektórych osób przyjmujących bisfosfoniany. 2 Jeśli przyjmujących bisfosfoniany i potrzebują chirurgii stomatologicznej, porozmawiaj z lekarzem.

Nie jest jasne, jak długo należy przyjmować bisfosfoniany. Eksperci sugerują, że przyjmowanie bisfosfonianów przez 3 do 5 lat może nie wystarczyć, jeśli jesteś w grupie niskiego ryzyka złamań. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jak długo należy przyjmować te leki.

Jeśli przyjmujących bisfosfoniany, lekarz może zalecić, aby przyjmować suplementy wapnia i witaminy D. Ale suplementy wapnia może zaburzać zdolność organizmu do wchłaniania bisfosfonianów, więc zabrać bisfosfonian i swój suplement wapnia co najmniej pół godziny od siebie.

Medycyna jest jednym z wielu narzędzi lekarz leczyć problemy zdrowotne. Biorąc lek, który lekarz sugeruje będzie poprawić swoje zdrowie i może zapobiec przyszłym problemom. Jeśli nie przyjmowanie leków prawidłowo, może być wprowadzenie swoje zdrowie (i być może swoje życie) zagrożone.

Istnieje wiele powodów, dlaczego ludzie mają problemy z podjęciem leku. Ale w większości przypadków, nie jest czymś, co można zrobić. Na sugestie dotyczące sposobu obejścia typowych problemów, przyjmowania leków zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jeśli jesteś w ciąży, -feeding piersią lub planuje zajść w ciążę, nie należy stosować żadnych leków, chyba że lekarz zaleci inaczej. Niektóre leki mogą zaszkodzić dziecku. Obejmuje to na receptę i bez recepty leki, witaminy, zioła i suplementy. I upewnij się, że wszyscy lekarze wiedzą, że jesteś w ciąży, -feeding piersią lub planuje zajść w ciążę.

Opieka follow-up jest kluczowym elementem leczenia i bezpieczeństwo. Aby upewnić się i przejdź do wszystkich spotkań i skontaktować się z lekarzem, jeśli masz problemy. Jest to także dobry pomysł, aby znać swoje wyniki badań i zachować listę leków przyjmowanych.

Wypełnij nową formę o leki (pdf) (Co to jest dokument PDF?), Aby pomóc w zrozumieniu tego leku.

Leki stosowane osteoporozą pomenopauzalną (2011). Leczenie wytyczne od Medical List, 9 (111): 67-74.

Woo S-B, i in. (2006). Przegląd systematyczny: bisfosfoniany i martwica kości szczęki. Annals of Internal Medicine, 144 (10): 753-761.

Kathleen Romito, MD – Rodzina Medicin; Carla J. Hermana, MD, MPH – geriatrii

14 listopada 2014

pokrzywka; Trudności w połykaniu (dysfagia); ból lub skurcze mięśni; Ból brzucha.

pokrzywka; Krwi w moczu; Zawroty głowy; Nietypowe zmęczenie lub osłabienie; bóle mięśni lub skurcze.

Zgaga i podrażnienie rury łączącej gardło z żołądkiem (przełyku), jeśli pacjent przyjmuje tabletki bisfosfonianami. Te działania niepożądane zazwyczaj można uniknąć, postępując zgodnie z instrukcją stosowania leku; Ból głowy, zaparcia, biegunka, a gaz przechodzi i bóle mięśni i stawów, jeśli pacjent przyjmuje dożylnie (iv) strzałów bisfosfonianami.

Większość z tych leków należy przyjmować rano, popijając pełną szklanką wody, co najmniej 30 minut przed spożyciem posiłku, popijając napój, lub podejmuje inne lekarstwa. Jeśli lekarz przepisze formę ryzedronianem zwanego Atelvia, należy przyjąć ją zaraz po śniadaniu, popijając szklanką wody; Siedzą lub stoją (nie leżeć) przez co najmniej 30 minut po przyjęciu bisfosfonian. Pozwala to uniknąć zgagi; Nie należy przyjmować bisfosfonian pod koniec dnia, jeśli zapomniałeś wziąć go w godzinach porannych.