ca 125 Test: test przesiewowy w kierunku raka jajnika?

Antygen raka 125 (CA 125), badanie krwi, nie jest zalecana dla kobiet o średnim ryzyku raka jajnika.

Podczas gdy kobiety z rakiem jajnika często mają podwyższony poziom CA 125, podwyższony poziom CA 125 nie zawsze znaczy, że ma raka jajnika. Niektóre kobiety z rakiem jajnika nie mają podwyższony poziom CA 125.

Wiele innych warunkach może również powodować podwyższony poziom CA 125, w tym

Z tych powodów nie lekarze zalecają CA125 badań u kobiet w średnim ryzykiem raka jajnika.

Kobiety z wysokim ryzykiem raka jajników, taki jak te z mutacjami w BRCA1 i BRCA2, które zwiększają ryzyko raka piersi i jajników, można wziąć pod uwagę okresowe CA 125 testów. Ale nawet w tych sytuacjach wysokiego ryzyka, jest jakaś różnica zdań na temat przydatności CA 125 testów.

Badanie 78,216 kobiet w wieku od 55 do 74 losowo wybranych do grupy otrzymującej roczną CA 125 badanie przesiewowe USG i miednicy lub zwykłą opiekę medyczną pokazały, że CA 125 badanie USG oraz badania przesiewowe nie zmniejsza zgonów z powodu raka jajnika. Badanie wykazało również, że fałszywie dodatnich testów doprowadziły do ​​dodatkowych badań i procedur, które czasem doprowadziło do poważnych powikłań.

Jeżeli obawiasz się o swoje ryzyko zachorowania na raka jajnika, należy poprosić lekarza o opcjach przesiewowych i sposobów, aby zmniejszyć ryzyko.

Z