objawy użądlenia pszczół

Natychmiastowy, ostre pieczenie ból w miejscu użądlenia; Czerwona ściągacz w obszarze żądło; mała, biała plama gdzie Stinger nakłuciu skóry; niewielki obrzęk wokół żądło

łagodna reakcja

umiarkowana reakcja

użądlenia pszczół może powodować różne reakcje, od bólu i dyskomfortu tymczasowej do ciężkiej reakcji alergicznej. Mając jeden typ reakcji nie znaczy, że zawsze mają taką samą reakcję za każdym razem jesteś poparzeni.

Ciężka reakcja alergiczna

Przez większość czasu, objawy żądło pszczoły są niewielkie i obejmują

Wiele użądlenia pszczół

U większości ludzi, obrzęk i ból znika w ciągu kilku godzin.

Niektórzy ludzie, którzy się ukąszony przez pszczołę lub innego owada mają nieco silniejsze reakcje, z objawami takimi jak:

Umiarkowane reakcje wydają się rozwiązać w ciągu pięciu do 10 dni. Posiadanie umiarkowana reakcja nie znaczy, musisz poważna reakcja alergiczna przy następnym jesteś poparzeni. Ale niektórzy ludzie rozwijają podobnych umiarkowane reakcje każdym razem, gdy jesteś urażony. Jeśli tak się zdarzy, należy porozmawiać z lekarzem na temat leczenia i profilaktyki, zwłaszcza jeśli reakcja staje się coraz bardziej poważny każdym razem.

Ciężka reakcja alergiczna (reakcja anafilaktyczna) na użądlenia pszczół jest potencjalnie zagrażające życiu i wymaga leczenia w nagłych wypadkach. Niewielki odsetek ludzi, którzy są ukąszony przez pszczołę lub innego owada szybko rozwijać anafilaksji. Oznaki i objawy anafilaksji m.in.

Kiedy udać się do lekarza

Ludzie, którzy mają ciężka reakcja alergiczna na użądlenie pszczoły mają od 30 do 60 procent szans na anafilaksji następnym razem oni urażony. Porozmawiaj z lekarzem lub specjalistą alergii na temat środków zapobiegawczych, takich jak immunoterapia, aby uniknąć podobnej reakcji w przypadku, gdy się znów poparzeni.

Generalnie, owadów, takich jak pszczoły i osy nie są agresywne i tylko Sting w samoobronie. W większości przypadków prowadzi to do jednego lub być może kilku użądlenia. Jednak w niektórych przypadkach osoba będzie zakłócać gałąź lub rój pszczół i uzyskać wiele użądlenia. Niektóre rodzaje pszczół – jak pszczoły Africanized – są bardziej prawdopodobne niż inne pszczoły do ​​rój, kłucie w grupie.

Jeśli pojawi się urażony więcej niż kilkanaście razy, nagromadzenie jadu może wywoływać reakcje toksyczne i czujesz się bardzo chory. Oznaki i objawy obejmują

Wiele użądlenia może być stanem zagrożenia życia u dzieci, osób starszych i osób, które mają problemy z sercem i oddychaniem.

W większości przypadków, użądlenia pszczół nie wymaga wizyty lekarza. W bardziej poważnych przypadkach, trzeba natychmiastowej pomocy.

Skrajne zaczerwienienie, obrzęk w miejscu ukłucia, które stopniowo powiększa się następnego dnia lub dwóch

reakcje skórne, w tym pokrzywka i świąd i zaczerwienienie lub bladość skóry, trudności w oddychaniu, obrzęk gardła i języka, Słaby, przyspieszony puls, nudności, wymioty lub biegunka, zawroty głowy lub omdlenia, utrata przytomności

Nudności, wymioty lub biegunka, ból głowy, zawroty głowy, uczucie omdlenia lub omdlenia, drgawki, gorączka

Masz poważne reakcje na użądlenia pszczół sugerujący anafilaksji, nawet jeśli jest to tylko jeden lub dwa objawy przedmiotowe lub podmiotowe; Jeśli zostały przepisane automatycznego wstrzykiwacza awaryjnego epinefryny (EpiPen, Twinject), należy go od razu jako lekarz skierował.

Byłaś roiło przez pszczoły i mają liczne użądlenia

Bee Sting objawy nie ustępują w ciągu kilku dni; Miałeś inne objawy reakcji alergicznej na użądlenie pszczoły