oszczędzające pierś Chirurgia (lumpektomii lub częściowej mastektomii z powodu raka piersi)

Breast chirurgia -conserving usunięcie tkanki nowotworowej i okolicznych. Celem jest, aby wziąć tylko tyle tkanki tak, że piersi wygląda normalnie, jak to możliwe po zabiegu, ale prawdopodobieństwo nawrotu raka jest niska.

Niektóre z węzłów chłonnych pod pachą mogą być usunięte podczas operacji piersi oszczędzającym. Dokonuje się tego w oddzielnej nacięcia. W przypadku raka u tych węzłów chłonnych więcej węzłów chłonnych mogą być usunięte.

Większość ludzi, którzy mają operacji oszczędzającej piersi mają również radioterapię. Można również chemioterapię, terapię hormonalną, albo jedno i drugie.

Lumpektomii można wykonać w znieczuleniu miejscowym, jeśli nie mają węzły chłonne usunięte. Jeśli występują węzły chłonne usunięte lub mają częściowej mastektomii, będziesz mieć znieczulenie ogólne.

Po zabiegu zostaniesz przeniesiony do sali pooperacyjnej. Pielęgniarka będzie w stanie pomóc w każdej nudności, bólu lub lęku może masz.

Wiele osób wrócić do domu w dniu zabiegu, ale może pozostać w szpitalu na dzień lub dwa. Lekarz lub pielęgniarka daje instrukcje dotyczące kontroli bólu i pielęgnacji rany chirurgicznej. Zazwyczaj można zdjąć opatrunek i wziąć prysznic następnego dnia po zabiegu. Kobiety mogą nosić biustonosz, jeśli jest to wygodne. Niektórzy lekarze zalecają noszenie dzień i noc, biustonosz na kilka dni do wsparcia.

Większość ludzi jest w stanie wrócić do normalnej aktywności w ciągu kilku dni. Ale pamiętaj, aby czekać na lekarza, aby powiedzieć, kiedy można zacząć bardziej wytężonej aktywności fizycznej. Będzie to zależeć od zakresu zabiegu oraz na inne leczenie może być o.

Jeśli masz zamiar mieć radioterapii, nie rozpocznie się do czasu wygojenia rany. To zwykle trwa co najmniej 2 tygodnie.

chirurgii oszczędzającej piersi odbywa się we wczesnym stadium raka piersi, aby usunąć jak najwięcej jak to możliwe i raka daje największe szanse na wyleczenie.

W przypadku wczesnego stadium raka piersi, operacje oszczędzające pierś z radioterapią ma ten sam wskaźnik przeżycia jako mastektomii. 1

Powikłania chirurgii oszczędzającej piersi są nietypowe, ale to infekcja, krwawienie, słabe gojenie się ran, lub reakcja na znieczulenie stosowanych w chirurgii. Krew lub wyczyścić płyn może również zbierać w ranie i muszą zostać osuszone. Możesz mieć ból piersi i uczucia ciągnięcie, szczypanie, mrowienie lub drętwienie.

Lumpektomii jest chirurgiczne usunięcie bryły sutka oraz niektóre tkanki wokół niego. Bryła jest usuwana w jednym kawałku i wysłane do laboratorium do badania; Częściowa mastektomii jest bardziej rozbudowana. To usunięcie powierzchni piersi, raka, która zawiera pewne tkanki piersi wokół nowotworu i okładzinę nad mięśniami poniżej guza.

W porównaniu do kobiet, które mają mastektomii, kobiety, które mają chirurgii oszczędzającej piersi mają nieco większe szanse na raka skrutacyjnej.

Bardziej tkanki piersi, które jest usuwane podczas tej operacji, jest bardziej prawdopodobne, że będzie widoczna zmiana w piersi później. Eksperci sugerują, że zanim po operacji oszczędzającej piersi, kobiety rozmawiają z lekarzami (i ewentualnie chirurga plastycznego) o tym, co ich piersi może wyglądać po operacji.

Oszczędzającej operacji piersi może być rozważane po rak została wystawiona. leczenie oszczędzające pierś może być najlepszym rozwiązaniem, w pewnych przypadkach, w zależności od wielkości guza, lub w przypadku kilku guzów, które są zbyt daleko od siebie.

Oszczędzającej operacji piersi zwykle następuje przez promieniowanie. Jeśli nie chcesz mieć radioterapii lub jeśli nie może mieć radioterapii, chirurgii oszczędzającej piersi zwykle nie jest dobrym wyborem.

Radioterapia musi być wykonana zgodnie z harmonogramem ustalonym i trwa kilka tygodni. Jeśli uważasz, że nie można przejść do każdego powołania, należy porozmawiać z lekarzem na temat innych opcji leczenia.

Operacja jest prawie zawsze zalecane w leczeniu raka piersi. Jeśli chirurgii oszczędzającej pierś nie jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie, a następnie całkowite lub zmodyfikowana radykalna mastektomia, który usuwa całą pierś, a czasami otaczającą tkankę może być lepszym wyborem leczenia.

Wypełnij formularz o chirurgii (pdf) (Co to jest dokument PDF?), Aby pomóc Ci przygotować się do tego zabiegu.

Fisher B, et al. (2002). Dwadzieścia lat obserwacji z randomizowanego badania porównującego całkowitej mastektomii lumpektomii i lumpektomii plusa promieniowania do leczenia inwazyjnego raka piersi. New England Journal of Medicine, 347 (16): 1233/41.

Weber ES, Sherk SD (2009). Lumpektomii. W B Narins, ed, Gale Encyclopedia of Surgery and Medical Tests. Poradnik dla pacjentów i ich opiekunów, 10 ED, Vol.. 3, str. 1013/17. Farmington Hills, MI: Gale.

Sarah Marshall, MD – Rodzina Medicin; Douglas A. Stewart, MD – Medical Oncology

14 listopada 2014