Podręcznik zapalenie pęcherzyka żółciowego – przyczyny, objawy i metody leczenia

Co to jest?

Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest zapalenie pęcherzyka żółciowego. Pęcherzyka żółciowego jest mały woreczek jak narządów znajduje się w górnej prawej stronie brzucha, poniżej wątroby. Jest on dołączony do głównego przewodu, który prowadzi żółci z wątroby do jelita. Pęcherzyka żółciowego tymczasowo przechowuje żółć, która jest płyn, który zawiera substancję tłuszczową trawienie wytwarzanego w wątrobie. Podczas posiłku, umów pęcherzyka żółciowego, i porusza się żółci z pęcherzyka żółciowego przez małe, przejścia rurowego (zwany przewód pęcherzykowy i przewodu żółciowego wspólnego) do jelita cienkiego. Tutaj, żółć miesza się z jedzeniem, aby pomóc rozbić tłuszczów .; Zapalenie pęcherzyka żółciowego zwykle rozwija się, gdy dana osoba ma kamienie żółciowe, które są skalne przypominające osady, które tworzą wewnątrz pęcherzyka żółciowego. Jeśli z bloków kamieni żółciowych cystic kanałowych (odpływ z pęcherzyka żółciowego), żółć zostaje uwięziona w pęcherzyku żółciowym. Chemikalia w pułapce żółci lub infekcji bakteryjnej może zatem prowadzić do zapalenia pęcherzyka żółciowego .; Istnieją dwa rodzaje zapalenia pęcherzyka żółciowego; Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego jest nagłe zapalenie pęcherzyka żółciowego, który powoduje znaczny ból brzucha, często z nudnościami, wymioty i gorączka .; Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego jest niższa intensywność zapalenie pęcherzyka żółciowego, który trwa bardzo długo. Może to być spowodowane przez powtórnych ataków ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego. Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego może powodować przerywany łagodne bóle brzucha lub brak objawów. Uszkodzenia ścian pęcherzyka prowadzi do zagęszczonej, bliznami pęcherzyka. Ostatecznie, pęcherzyka żółciowego mogą kurczyć i tracą swoją zdolność do przechowywania i uwalniania żółci.

objawy

Objawy ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego mogą obejmować; Ból. Możesz czuć się ten dyskomfort w centrum górnej części brzucha, tuż pod mostkiem lub w górnej prawej części brzucha, w pobliżu pęcherzyka żółciowego i wątroby. U niektórych osób, ból rozciąga się na prawym ramieniu. Objawy zwykle zaczynają po jedzeniu .; Gorączka i ewentualnie dreszcze; Nudności i / lub wymioty; Żółtaczka (zażółcenie skóry lub oczu), ciemne zabarwienie moczu i blade, szaro wypróżnień. Objawy te pojawiają się, gdy kamienie żółciowe przechodzą z pęcherzyka żółciowego i do przewodu żółciowego wspólnego, blokując przepływ żółci z wątroby.

Diagnoza

Lekarz oceni swoją historię medyczną i zapytać o wszelkie wcześniejsze epizody dyskomfortu w jamie brzusznej, zwłaszcza wywołane przez wysokiej zawartości tłuszczu posiłków. Lekarz zapyta, czy miałaś ostatnio szybką utratą masy ciała oraz o leki, które aktualnie podjąć, szczególnie tabletki antykoncepcyjne i estrogenowej terapii zastępczej (ponieważ mogą one prowadzić do powstawania kamieni żółciowych).

Jak długo to trwa?

Jeśli masz kolkę żółciową, ból lub dyskomfort może odejść lub stać się mniej nasilone po kilku godzinach, gdy uwięzione kamicy żółciowej przechodzi z przewodu pęcherzykowego na własną rękę. Twój brzuch może nadal boli łagodnie przez około 24 godzin.

Jak uniknąć tego stan zdrowia

Kamienie żółciowe, ponieważ powodują zapalenie pęcherzyka żółciowego, może być w stanie uniknąć żółciowego poprzez kontrolowanie czynników ryzyka, które mogą prowadzić do tworzenia się kamieni żółciowych. Należą do oglądania masy ciała i unikanie diety o wysokiej zawartości tłuszczu.

Jak leczyć to schorzenie

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego zwykle wymaga hospitalizacji. Trzeba antybiotyki podawane dożylnie (do żyły) w leczeniu infekcji oraz leki kontrolować objawy nudności i bóle brzucha. Gdy zmniejsza ból i odchodzi, nie występują objawy zakażenia, a ty jesteś w stanie pić i jeść, będzie można wrócić do domu, aby kontynuować odzyskiwanie. Alternatywnie, lekarz może zalecić, aby pobyt w szpitalu, dopóki masz operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego swoje.

Kiedy wizyta u lekarza

Zadzwoń do lekarza, jeśli u pacjenta występuje ciężka ból brzucha, gorączka i dreszcze lub żółtaczka.

Rokowanie

Większość ludzi odzyskać od epizodów ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego w ciągu kilku dni do kilku tygodni. Rzadko, człowiek może stać się krytycznym z powikłań, takich jak perforacja pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych lub trzustki, aw rzadkich przypadkach warunek może być śmiertelne.