Tętniak aorty-objawy

Większość osób z tętniakami aorty, zwłaszcza te w okolicy klatki piersiowej (klatki piersiowej tętniaka aorty), nie mają objawów. Jednak objawy mogą zacząć występować, jeśli tętniak rozrasta się i wywiera presję na otaczających narządów.

Ból w klatce piersiowej, brzucha, dolnej części pleców lub bok (na nerki), prawdopodobnie rozprzestrzenia się na krocze, pośladków i nóg. Ból może być głębokie, bóle, gryząc i / lub pulsujący, i może trwać przez kilka godzin lub dni. To nie jest na ogół wpływ ruchu, chociaż niektóre pozycje mogą być bardziej komfortowe niż inni; Pulsujące uczucie w jamie brzusznej; A “zimne stopy” lub czarny lub niebieski bolesne toe, co może się zdarzyć w przypadku tętniaka aorty brzusznej tworzy skrzep krwi, który zrywa i blokuje przepływ krwi do nóg i stóp; Gorączka i spadek masy ciała, jeśli jest zapalną tętniaka aorty.

Najczęstsze objawy tętniaka aorty brzusznej to ogólne brzuszną (brzuch), ból lub dyskomfort, które pojawiają się i znikają lub stała. Inne objawy to:

Objawy piersiowego tętniaka aorty są najbardziej widoczne w przypadku wystąpienia tętniaka aorty, gdzie krzywe dół (łuk aorty). Mogą one obejmować

Objawy tętniaka aorty są podobne do objawów innych problemów, które powodują ból klatki piersiowej lub brzucha takie jak choroba wieńcowa, choroba refluksowa przełyku (GERD), i choroby wrzodowej.

Ból w klatce piersiowej, zwykle opisany jako głęboki i obolałe lub pulsujący. Jest to najczęstszy objaw; Ból pleców; Kaszel lub duszność, jeśli tętniak jest w obszarze płuc; Chrypka; Trudności lub ból podczas połykania.